top of page
IMG_1446(1).JPG

Historie zámku

Mokrosucká tvrz zřejmě stála již v době, kdy roku 1421 při druhém dobývání nedalekého hradu Rabí přišel o oko táborský husitský hejtman Jan Žižka z Trocnova. Roku 1579 ji koupil od Václava Vintíře z Vlčkovic zámožný rytíř Volf Gothart Perglar z Perglasu a vystavěl zde renesanční zámek a dvůr.

 

Jeho syn Václav Otakar Perglar z Perglasu se zapojil do českého stavovského povstání z let 1618-1620 a při postupu katolické armády do jižních Čech byli na Mokrosukách ubytováni vojáci proslulého španělského válečníka v císařských službách, Dona Baltazara de Marradas. Při pobělohorských konfiskacích sice Václav Otakar Perglar dosáhl odpuštění, statek však nezachránil – roku 1628 byl prodán dalšímu z proslulých válečníků, Donu Martinovi de Hoeff-Huerta, jenž z jeho výnosu vydržoval svůj pluk.

 

Nakonec ho pak koupil Humprecht Račín z Račína, jehož bratr Arnošt Vojtěch Račín z Račína ho ve druhé polovině 17. století spojil s panstvím Hrádek u Sušice. Od té doby byly Mokrosuky až do 20. let 20. století součástí panství Hrádek a zámek sloužil více jako panský dvůr s obydlím správce.

Mokrosuky dnes

V roce 2008 koupil zámek pan Jan Jelínek, bývalý šermíř, mistr kovář a mečíř, který již více jak 30 let udržuje starou českou tradici výroby chladných zbraní, které od patnáctého století patřily k nejproslulejším v Evropě. Zámek postupně prochází rekonstrukcí a v současné době je v něm otevřeno muzeum historického šermu s interaktivní zbrojnicí, která obsahuje repliky chladných zbraní a zbrojí od starověku až po současnost.

Areál zámku Mokrosuky je zapsán v Ústředním seznamu kulturních památek.

Erb Jelínků a zámku Mokrosuky

Erb současných majitelů zámku navrhl pan

Ing. Jaroslav Pachner (architekt města Chomutov) a jeho následnou uměleckou realizaci provedl mistr Václav Suchopárek.

Jan Jelínek - majitel zámku Mokrosuky
Koláž kovex.jpg

Zbraně a zbroje od mistrů

hlavička_logo_edited.png

Výroba historických zbraní, výstrojí a rekvizit v profesionální kvalitě tradičními postupy.

Zakladatelé - tři společníci jsou všichni dlouholetí členové skupin historického šermu "Fictum" a "Rytíři země České (Equitez)", které již hostovaly ve většině evropských zemí i například v Japonsku a vždy s velkým úspěchem.

Firma se specializuje na výrobu historických zbraní a zbrojí. Naši kovářští a platnéřští řemeslníci s třicetiletou zkušeností v oboru, Vám zhotoví zbraně jako staří mistři. Čepele zbraní jsou zpracovány starou technologií - kováním pod zápustkami, broušením, kalením, popouštěním a leštěním. Čepele všech zbraní jsou tupé, určené k boji. Na veškeré zboží poskytujeme dvouletou záruku.

Výrobky naší firmy již našly své majitele v mnoha zemích. Naši zákazníci pocházejí jak z evropských zemí jako Švédsko, Německo, Francie, tak i ze Spojených států amerických. Produkty naší dílny uspokojí svým provedením a vzhledem jak zanícené sběratele historických artefaktů, tak i funkčností členy historických šermířských skupin.

Vážení milovníci historie, naši řemeslníci jsou připraveni splnit Vaše přání!

bottom of page